Diz bölgesi kırıkları: Patella diz kapağı kemiğidir. Patella kırıkları, eklem içi olmaları ve dizin ekstansiyon (düz tutulması) fonksiyonu bozulmasına yol açmaları nedeni ile tedavi gerektirirler.

Patella kırıkları (diz kapağı kırıkları): Diz üstü düşme, ateşli silah yaralanması yada araç içi kazalarda dizin torpido gözüne çarpması gibi direkt travmalarla olabilir.

Diz kapağı kemiği (patella) kırıkları nasıl tedavi edilir?
Çekilen radyografilerde ayrışma göstermeyen, bacağını dizini bükmeden düz kaldıran patella kırığı olguları breys yada alçı ile tedavi edilebilir. Dizini düz tutarak bacağını kaldıramayan patella kırıklı hastalarda germe teli uygulaması dediğimiz tel ve ince çivilerle cerrahi tedavi uygulanır.

Diz çıkıkları gerek oluşturduğu gerekse eşlik eden damar ve sinir yaralanmaları açısından önem taşır. Öncelikli eşlik eden patoloji peroneal sinir lezyonudur. Diz çıkıklarının hepsinde ön çapraz bağ yırtılması vardır. Yaralanmanın şiddetine bağlı olarak arka çapraz bağ kopukluğu gelişebilir. Çıkıkta dizde deformite çok çarpıcı bir şekilde görülür.

Çıkık bulguları tespit edildiği zaman acilen anestezi altında reduksiyon işlemi yapılmalıdır.