Lateral epikondilit sıklıkla tenisçi dirseği olarak bilinir. Dirseğin dış tarafında kas-tendonun kemiğe yapışma yerinde görülen ağrılı bir durumdur. Tendonlar kası kemiğe bağlar. Bu durumla ilişkili olan kas “ekstensör karpi radialis brevistir”. Lateral epikondilit hastalığında tendon yapışma yerinde dejenerasyon ve zayıflama söz konusudur. Bu kasın aktif olduğu hareketlerle ilgili olarak ağrıya sebep olabilir (germe, kavrama vs). Tenis gibi sporlar sıklıkla bu durumla ilişkilidir.

Lateral epikondilit (tenisçi dirseği) sebebi nedir?
Aşırı kullanım: Çalışma veya çalışmama buna sebep olabilir. Aktivite tendonun yapışma yerinde stres oluşturur. Tendonun yapışma yerinde strese sebep olan aktiviteler tendon üzerinde yaralanmayı artırır. Bu stresler tekrarlayıcı tutma, kavrama aktiviteleri, doğrama, boyama ve giyinme olabilir.

Travma: Dirseğe direkt temas, tendon üzerinde dejenerasyona sebep olan şişme ve ödem ile sonuçlanabilir. Ani beklenmedik bir hareket, zorlama ve aktivite ile de yaralanma olabilir.

Lateral epikondilit (tenisçi dirseği) kimlerde görülür?
30 ile 50 yaş arasında sıklıkla görülebilir. Daha gençlerde ve daha yaşlılarda da görülebilir.

Lateral epikondilit (tenisçi dirseği) belirtiler ve semptomlar
Hastaların tedaviye ihtiyaç duymalarının temel sebebi ağrıdır. Ağrı dirseğin dış tarafında “lateral epikondil” olarak bilinen çıkıntılı kemik üzerine lokalizedir. Bu alanda dokunmakla hassasiyet oluşur. Ağrı aynı zamanda tendon üzerine stresin bindiği hareketlerle artabilir (kavrama, germe gibi). Ağrı aktivite ile birlikte dirsekte başlar ve ön koldan ele doğru yayılabilir. Bazen hiç hareket olmadan da ağrı olabilir.

Lateral epikondilit (tenisçi dirseği) tedavi yöntemleri nelerdir?
Aktivite düzenlemesi: Bu duruma sebep olan aktiviteler kısıtlanmalıdır. Tümüyle istirahattan ziyade zorlayıcı aktivitelerin kısıtlanması önerilir. Modifiye tutma teknikleri, farklı boyutlarda ve sertlikte raket kullanmak, tenis oynarken her 2 eli kullanmak problemi azaltabilir.

İlaç tedavisi: Anti-inflamatuar tedavi ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Brace: Brace arka önkol kaslarının üzerine ve dirseğin alt kısmına takılır. Dirsek bandı tendonların üzerindeki gerilimi azaltıp iyileşmeye izin verir.

Fizik tedavi: Güçlendirici ve gerici egzersizler yapmak iyileşmeye yardımcı olabilir. Özellikle dirsek tam açıkken el bileğini germeden fayda görülebilir. Ultrason ve ısı tedavileri de fizik tedavi amaçlı yapılabilir.

Steroid enjeksiyonu: Steroid bölgesel olarak enjekte edilebilen güçlü bir anti-inflamatuardır. 3 aylık periyodlar halinde üç seferden fazla yapılmamalıdır.

Cerrahi: Kişi, eğer ağrıdan dolayı günlük aktivitelerini ve işini yapamaz hale gelirse, ve 6 aydan uzun süredir cerrahi dışı tedaviden fayda görmemiş ise cerrahi tedavi düşünülmelidir. Cerrahi tedavi ile hastalıklı, dejenere tendon dokularını çıkarmak gerekir. İki cerrahi yaklaşım şekli vardır. Bunlar geleneksel olarak açık cerrahi ve artroskopidir.

Artroskopik tedavi: Dirsek ekleminin içine endoskopik olarak ufak bir delikten kamera ile girilerek tendondaki bozulmuş doku temizlenebilir. Bu yöntem ile cerrahi sonrası işe dönüş ve rehabilitasyon çok daha konforludur.

Geri dönüş: Cerrahi sonrası fizik tedavi kolun hareketlerinin geri kazanımını sağlamaya yardımcıdır. Eski aktiviteleri geri kazanmak için güçlendirme programları gerekli olacaktır. Geri dönüşün 4-6 ay olacağı düşünülür.